Tīrīšana un dezinfekcija

Pirms dezinfekcijas ieteicams veikt telpu mitro uzkopšanu ar sadzīvē lietojamu tīrīšanas līdzekli.
Dezinfekcijai tiek rekomendēts sagatavot 0,5% nātrija hipohlorīta šķīdumu. Vairums sadzīves balinātāju satur 5% nātrija hipohlorītu. Šķidrajā balinātājā hlors ir dažādās koncentrācijās.

Dezinfekcijas šķīduma pagatavošanai var izmantot jebkuras koncentrācijas balinātāja šķīdumu, izmantojot šādas proporcijas:

(X% pieejamajā balinātāja šķīdumā : X% vēlamā hlora) – 1= dezinfekcijas līdzeklim pievienojamais ūdens apjoms.

*Šajā formulā X% vēlamā hlora = 0,5 %.

Piemēram, ja 1 litrā balinātāja hlora koncentrācija ir 5%, tad dezinfekcijas šķīduma pagatavošanai nepieciešamo ūdens daudzumu aprēķina šādi:

(5 % : 0,5%) – 1 = 9 l.

Tas nozīmē, ka esošajam balinātāja apjomam jāpievieno 9 litri ūdens, kā rezultātā tiek iegūti 10 litri dezinfekcijas šķīduma, ka satur 0,5% hlora.

Nātrija hipohlorīts var sabojāt virsmu, pirms pielietošanas vēlāms pārbaudīt uz mazāka laukuma vai daļas no virsmas.
Attīrīšanai pēc tīrīšanas ar neitrālu mazgāšanas līdzekli ir nepieciešama tīrīšana ar 70% etanola šķīdumu.

Lūgums rūpīgi iepazīties, ka lietot dezinfekcijas līdzekli ko esat izvēlējušies, ir jāievēro ražotāja instrukcija par to sagatavošanu un lietošanu. Izmantojot ķīmiskos dezinfekcijas līdzekļus, ir svarīgi vēdināt telpu, lai aizsargātu uzkopšanas  procesā iesaistīto personu veselību.

Tīrīšana ir jāveic, izmantojot atbilstošus individuālos aizsardzības līdzekļus. Ieteicams izmantot vienreizlietojamus individuālos aizsardzības līdzekļus, kuri pēc lietošanas jāapstrādā kā iespējami infekciozs materiāls un jāiznīcina kā bīstami infekciozi atkritumi.

Vairākkārt izmantojamie individuālās aizsardzības līdzekļi jāattīra, izmantojot dezinfekcijas šķidrumus (piemēram, 0,1% nātrija hipohlorītu vai 70% etanolu).

Veicot tīrīšanas darbus telpās, kas var būt piesārņotas ar COVID-19, tiek rekomendēts izmantot šādus individuālās aizsardzības līdzekļus:

  • Sejas maskas (FFP), 2. vai 3. klases respiratorus (FFP2 vai FFP3);
  • Aizsargbrilles vai sejas aizsargu;
  • Vienreizlietojamu, ūdensizturīgu halātu ar garām piedurknēm;
  • Vienreizlietojamus cimdus.

Nepieciešams rūpīgi notīrīt un dezinficēt visus priekšmetus un virsmas, kam pieskaras cilvēki, piemēram, durvju rokturus, ūdens krānus,  logu virsmas, sienu virsmas, virsmas tualetēs un vannas istabās, kā arī tālruņus, planšetdatorus, utt.

Virsmu apstrādei ieteicams lietot 70% etanola šķīdumu.

Visus tekstilmateriālus (piemēram, gultas veļu, dvieļus, aizkarus utt.) jāmazgā ar veļas mazgāšanas līdzekli, izmantojot veļas mazgājamās mašīnas karstā ūdens ciklu (90°C). Ja auduma īpašību dēļ nevar izmantot karstā  ūdens  ciklu,  mazgājot  tekstilmateriālus,  jāizmanto  veļas  mazgāšanas  līdzekļi  ar  dezinficējošu iedarbību (piemēram, balinātāju vai veļas mazgāšanas līdzekļus, kas satur nātrija hipohlorītu). Veļu savāc piesardzīgi, atsevišķā maisā, to nepurinot, t.i. neinficējot pārējo veļu. Virsmu tīrīšanai izmanto vienreiz lietojamas drānas/švammes, lupatiņas, salvetes vai mopus un, beidzot telpas uzkopšanu, veic arī telpu uzkopšanas aprīkojuma tīrīšanu un dezinfekciju.